Wizytówką każdego ogrodu, bez względu na jego wielkość jest trawnik będący jednocześnie doskonałym miejscem do wypoczynku i relaksu. Nasza firma Periant w ramach swoich usług z zakresu ogrodnictwa oferuje kompleksowe przygotowanie podłoża zarówno pod tradycyjny wysiew nasion, jak i na położenie trawy z rolki. Aby mieć na działce soczystozielony i puszysty dywan należy wcześniej podjąć się między innymi niwelacji terenu pod trawnik, wyrównania gruntu, dokładnego oczyszczenia ziemi z kamieni i gruzu oraz odchwaszczenia. Odpowiednim przygotowaniem ziemi pod trawnik może się zająć nasz doświadczony zespół ogrodników. Gwarantujemy konkurencyjne ceny usług związanych z wyrównywaniem działki i przygotowaniem jej pod trawnik.

Niwelacja terenu pod trawnik – prace ziemne

Warto wiedzieć, jak przygotować działkę pod trawnik z rolki, w przypadku ogrodów z nierównym podłożem. Tutaj niezbędna będzie również niwelacja terenu pod trawnik i jego odpowiednie wyprofilowanie. W tej fazie przygotowania ziemi pod trawę z rolki należy także zaplanować rozmieszczenie ewentualnych podziemnych instalacji elektrycznych, przydatnych później w czasie pielęgnacji terenu elektromechanicznymi urządzeniami ogrodowymi (aeratorami, wertykulatorami, kosiarkami, podkaszarkami itp.). Dotyczy to także wykonania wykopów pod rury plastikowe i zraszacze instalacji automatycznego systemu nawadniania.

W sytuacji, kiedy trawnik będzie zakładany na obszarach podmokłych, kluczową kwestią jest odwodnienie gruntu. Brak tego zabiegu będzie skutkował powstawaniem kałuż po intensywnych opadach. W rezultacie darń trawy będzie narażona na różnego rodzaju choroby grzybowe. W tym celu należy przeprowadzić prace melioracyjne, polegające na wykonaniu specjalnego drenażu. Po zdjęciu warstwy ziemi na głębokości około 30-40 cm, należy wysypać drobny żwir lub gruboziarnisty piasek (ok.8-10 cm). Następnie zasypać ziemią i wyrównać powierzchnię działki.

Wyrównanie ziemi pod trawnik – prace porządkowe i sprzątanie

Czas teraz zająć się tym, jak przygotować grunt pod trawnik. Na tym etapie kluczową kwestią jest usunięcie starej murawy. Pamiętając o tym, że długość korzeni trawy, może wynosić nawet 10 cm, przygotowywany teren powinien być przekopany na głębokość przynajmniej dwa razy większą. W skład tego etapu prac ziemnych wchodzi również dokładne usunięcie kamieni, śmieci i wszystkich tych rzeczy, które mogą utrudniać murawie równomierny wzrost. Wierzchnią warstwę gleby (ok. 15-20 cm) należy przekopać widłami lub ostrym szpadlem, aby rozkruszyć znajdujące w niej grudki ziemi i dobrze ją napowietrzyć oraz poprawić strukturę. W przypadku dużej powierzchni warto zastosować glebogryzarkę rotacyjną, która jednocześnie spulchnia i dokładnie miesza podłoże. Z uwagi na relatywnie wysoką cenę tej maszyny najlepiej skorzystać z kompleksowych usług ogrodniczych naszej profesjonalnej firmy Periant zajmującej się zakładaniem trawników. Dysponujemy odpowiednimi urządzeniami i mamy najlepszych pracowników do ich obsługi.

przygotowanie terenu pod trawnik

Ważnym elementem przygotowania ziemi pod trawnik jest porządne ubicie jej. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalny walec ogrodniczy o masie ok. 80-90 kg. Po zabiegu zwałowania podłoże należy gruntownie przegrabić i jeszcze raz powtórzyć te dwie czynności. Ich głównym celem jest zagęszczenie gruntu i dokładne wyrównanie powierzchni działki. Zabieg ten można wykonać nawet z wykorzystaniem zwykłej palety budowlanej. Ze względu na swój ciężar, idealnie zbiera nadmiary ziemi i równomiernie wypełnia wszystkie zagłębienia. Poziom równości najlepiej sprawdzić za pomocą długiej poziomicy lub płaskiej deski.

Miejsce, na którym będzie zakładany nowy trawnik, nie powinno mieć spadków przekraczających 20-25 cm na jeden metr odległości. Teren o większych nierównościach będzie bowiem bardzo trudny do pielęgnacji. W szczególności chodzi tu o koszenie trawy za pomocą zarówno normalnych kosiarek ręcznych, jak i specjalistycznych traktorów czy automatycznych robotów koszących.

Prace porządkowe obejmują również zamontowanie metalowej siatki chroniącej trawnik przed kretami, która powinna być wkopana na głębokość ok.10-15 cm.

Przygotowanie ziemi pod trawnik – usunięcie chwastów

Niezależnie od tego, jakie wybierzemy miejsce pod trawnik i rodzaj (gatunek) trawy, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu gruntu. Podłoże co do zasady powinno być:

 • przepuszczalne,
 • próchniczne,
 • umiarkowanie wilgotne (najlepiej gliniasto-piaszczyste),
 • lekko kwaśne.

W tej fazie kluczową czynnością jest ocena stanu i odczynu pH gleby. W przypadku, gdy jest ona gliniasta, należy ją wymieszać z piaskiem i drobnoziarnistym żwirem. Taki zabieg sprawi, że trawa będzie mogła swobodnie się rozrastać. Z kolei, jeśli podłoże jest zbyt piaszczyste, należy je wzbogacić ogrodową mieszanką torfową. Optymalny odczyn pH dla trawnika wynosi 5,5–6,5.

Prace przygotowawcze na działce najlepiej rozpocząć w okresie jesiennym. W przypadku, gdy gleba jest mocno zachwaszczona, oprócz metody mechanicznej należy zastosować dedykowane preparaty chemiczne w postaci herbicydów. Po tych zabiegach trzeba jeszcze wzbogacić glebę i poprawić jej strukturę w składniki mineralne. W tym celu wykorzystuje się między innymi:

 • naturalny kompost,
 • odkwaszone mieszanki torfowe,
 • azofoski, czyli specjalne nawozy mineralne o dużej zawartości azotu, potasu, żelaza, magnezu oraz innych mikoelementów.

Na wiosnę należy ponownie przekopać grunt i po jego wyrównaniu pozostawić na okres ok. 2 tygodni, aby ziemia osiadła. Po wykonaniu tych prac działka jest przygotowana do wysiewu nasion lub położenia trawy z rolki.

Przygotowanie ziemi pod trawnik – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy chce się założyć trawnik dekoracyjny (ozdobny) o zwartej, puszystej powierzchni czy też rekreacyjny (sportowy), zawsze konieczne jest odpowiednie naszykowanie działki. Tym zajmuje się nasza firma, dlatego już teraz zachęcamy do kontaktu. Wiemy, jak profesjonalnie przygotować podłoże pod trawę, również z rolki. Niezbędne będzie m.in.:

 • wykonanie niwelacji terenu,
 • zerwanie starej murawy,
 • dokładne przekopanie ziemi,
 • oczyszczenie podłoża z twardych grudek ziemi, korzeni, starych roślin i śmieci,
 • odchwaszczenie działki,
 • poprawienie struktury gruntu w celu uzyskania optymalnego poziomu pH,
 • wzbogacenie ziemi w składniki mineralne,
 • spulchnienie i wyrównywane ziemi pod trawnik.

Na koniec zajmiemy się doborem nasion lub położeniem trawy z rolki. Wszystkie te działania można zarobić samemu, ale lepiej skorzystać z usług profesjonalistów – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą Periant. Gwarantujemy konkurencyjne ceny – dopasujemy się do indywidualnych potrzeb klienta!