Chcesz uzyskać natychmiastowy efekt pięknego trawnika przed domem czy w ogrodzie? Zakładanie trawników z rolki to idealna propozycja dla Ciebie! Nie tylko nie musisz czekać aż będzie zielono, ale i samo położenie już gotowego produktu jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne niż tradycyjny wysiew nasion. Możemy przygotować dla Ciebie kosztorys, abyś wiedział, z jakimi wydatkami musisz się liczyć.

Trawa z rolki – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Tego rodzaju produkty oferują specjalistyczne firmy takie jak nasza, które uprawiają trawniki w rolkach na dużych powierzchniach.

Zanim kupisz trawę z rolki, musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował oraz do czego wykorzystywał. Zamawia się ją zawsze z uwzględnieniem 5% nadwyżki na potrzeby ewentualnego dosztukowania murawy. W zależności od tego, do czego będzie służyła – czy do zabawy, uprawiania sportu czy tylko dla ozdoby – dobiera się odpowiednią mieszankę roślin. W pierwszych dwóch przypadkach ich zestaw powinien być taki, aby szybko się zregenerowały.

Prosząc o kosztorys założenia trawnika, będziesz wiedział, ile zapłacisz za całość usługi, czyli:

  • materiał,
  • robociznę wraz z przygotowaniem podłoża.

Trawnik z rolki – krok po kroku

Aby zabrać się za rozkładanie trawy z rolki, musisz najpierw przygotować odpowiednio podłoże, czyli:

  • wyrównać teren i oczyścić go z kamieni, korzeni, śmieci i innych niepotrzebnych rzeczy,
  • przygotować warstwę wegetacyjną
  • usunąć chwasty – mechanicznie lub przy użyciu środków chemicznych (pamiętaj jednak, że te ostatnie wpływają na środowisko naturalne),
  • zadbać o właściwą jakość gleby – najlepiej, aby miała lekko kwaśny odczyn, czyli pH 5,5—7,5, była przepuszczalna oraz bogata w substancje nieorganiczne (próchnicze),
  • zawalcować i ponownie wyrównać teren.

W przypadku bardzo słabego jakościowo podłoża użyźnij je nawozem organicznym lub mineralnym.

Mając już przygotowany grunt, powinieneś zabrać się za układanie trawnika zaraz po jego dostarczeniu. Skoro masz już produkt, to jak poprawnie rozłożyć trawnik z rolki na przygotowanym

podłożu? Oto kilka wskazówek:

  • poszczególne płaty układaj ciasno, jeden przy drugim na tzw. zakładkę,
  • pierwszą rolkę rozwiń całą, drugą przetnij na pół, trzecią połóż znowu w jednym kawałku i czwartą ponownie rozetnij – i tak na przemian. Uzyskasz w ten sposób estetyczny, jednolity efekt.

Pamiętaj o tym, aby trawę dobrze docisnąć do podłoża. Jej brzegi przytnij, aby uzyskać ostateczny kształt całości i w razie czego uzupełnij te miejsca ziemią, aby nie usychała.

Ułożony trawnik wyrównaj przez wałowanie i obficie podlewaj.

Trawnik z rolki – wiosną czy jesienią?

Skoro wiesz już, w jaki sposób rozłożyć trawnik z rolki, to pozostaje jeszcze kwestia wybrania terminu. Dobry będzie cały okres wegetacyjny, choć najlepszym momentem na to jest wczesna wiosna. Możesz to zrobić w kwietniu lub maju, kiedy ziemia jest jeszcze wilgotna po zimie i darni nie grozi susza. W drugim z tych miesięcy już raczej nie ma przygruntowych przymrozków i panuje optymalna temperatura do kiełkowania i wzrostu trawy. W ten sposób, zanim nastąpią upały, dobrze się ukorzeni.

Jeśli nie zdążysz rozłożyć trawnika wiosną, zrób to najpóźniej we wrześniu albo październiku. W okresie późnego lata czy wczesnej jesieni możesz liczyć na częste opady deszczu. Gleba osiąga wówczas odpowiedni poziom wilgotności i nie występuje ryzyko wystąpienia suszy czy przymrozków. Dzięki temu trawa zdąży się dobrze przyjąć w nowym miejscu. Bez względu jednak na to, kiedy się zdecydujesz, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża.

Pielęgnacja po założeniu trawnika z rolki

Skoro masz już wymarzony trawnik z rolki, to teraz powinieneś o niego właściwie dbać. Najpierw darń musi się właściwie ukorzenić, abyś mógł po niej chodzić lub intensywniej użytkować. Przez ok. 2-3 tygodnie po założeniu będzie się odpowiednio wzmacniać, jeśli będziesz ją obficie i często podlewał, zwłaszcza w okresie letnim. Dalsza pielęgnacja jest podobną do tej, jakbyś miał trawę z siewu. Możesz również skorzystać z naszych usług ogrodniczych w Krakowie. Oprócz przygotowania kosztorysu i rozłożeniu trawnika z rolki możemy zająć się jego całorocznym utrzymaniem.

Chcesz uzyskać natychmiastowy efekt pięknej murawy przed domem czy w ogrodzie? Zakładanie trawników z rolki to idealna propozycja dla Ciebie! Nie tylko nie musisz czekać, aż Twój ogród się zazieleni, ale i samo położenie już gotowego produktu jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne niż tradycyjny wysiew nasion.