W ramach świadczonych usług oferujemy wertykulację trawników w Krakowie. Cykliczna pielęgnacja podłoża po zimie jest niezbędna, aby murawa zachwycała zdrowym i ładnym wyglądem. Żeby wykonać ją poprawnie, potrzebne są profesjonalne narzędzia i wiedza. Nie chcesz samodzielnie zmagać się z pracami ogrodowymi, jednak zależy Ci na zadbanej przestrzeni przed domem? Zgłoś się do nas, a z chęcią zadbamy o Twoją działkę!

 

Koszenie trawnika

Wysokość trawnika wynosi od 3 do 4,5 cm. Tnij trawnik niżej wiosną i jesienią, pozostaw go wyżej w okresie letnim lub gorącym. Jeśli trawnik pozostaje na tym obszarze wysokości, większość roślin chwastów nie ma szans na rozwój!

Zwróć uwagę na ostry nóż do kosiarki.

Najlepszą rzeczą jest kosiarka automatyczna, która codziennie skraca trawnik o kilka milimetrów. Nigdy nie tnij więcej niż jedną trzecią wysokości trawnika.

 

Podlewanie trawnika

Najważniejszą podstawową zasadą przy podlewaniu trawników jest: „Raz dużo jest lepiej niż często trochę!”. Należy również zwrócić szczególna uwagę na pory dobowe podlewania, ilosc czasu oraz miejsca nasłonecznione jak i te zaciemnione ponieważ prawidłowa ilość wody jest  niezbędna do prawidłowego cyklu funkcjonowania.

Nawożenie trawnika

  • Używaj dobrej jakości nawozów do trawników z odpowiednią mieszanką azotu, fosforu i potasu
  • Nawozić dwa do trzech razy w roku. Pierwsze nawożenie na początku wzrostu w kwietniu, drugie na początku lipca, ostatnie nawożenie we wrześniu.
  • Rozsiew nawozu równomiernie na całym obszarze, w miarę możliwości za pomocą rozsiewacza.
  • Koś trawnik przed nawożeniem. Nawóz lepiej rozprowadza się na krótkich trawnikach.
  • Trawnik powinien być suchy. Na mokrych trawnikach ziarna nawozu przyklejają się do łodyg i palą je.
  • Podlać po nawożeniu.

 

Wertykulacja trawnika – Kraków

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać pielęgnację trawnika? Sprzyja ona utrzymaniu gleby w optymalnym stanie i odpowiada za jej jakość, która z kolei odzwierciedla się w wyglądzie posadzonej roślinności. Wertykulacja polega na usunięciu warstwy obumarłych roślin zalegających na podłożu. Ich obecność nie jest pożądana, ponieważ uniemożliwia wydajne nawadnianie terenu i jego dotlenianie, przyczynia się też do rozwoju grzybów i bakterii. Wszelkie drobnoustroje mogą destrukcyjnie wpłynąć na wzrost trawy, kwiatów i krzewów, dlatego tak ważna jest dbałość o stan ziemi.

Choć wertykulacja trawnika może zostać przeprowadzona własnoręcznie bez udziału specjalistycznych sprzętów, wiąże się to z ciężką pracą i bólem pleców. O wiele szybciej i łatwiej wykonać ją, wykorzystując profesjonalne narzędzia. Jeśli zlecisz nam pielęgnację swojego ogrodu, z chęcią zrealizujemy wertykulację za Ciebie, dzięki czemu podłoże odżyje po zimie, a murawa zachwyci soczystą zielenią i bujnym wzrostem.

 

 

Kiedy należy wykonywać wertykulację trawnika?

Optymalnym momentem jest czas, gdy kończą się przymrozki, a Ty jesteś już po pierwszym koszeniu. Trawnik powinien być bujny i wilgotny, wtedy najlepiej znosi zabiegi pielęgnacyjne. Dobrym pomysłem jest także wertykulacja jesienią – działa ona ochronnie i przygotowuje podłoże do ekstremalnych, zimowych temperatur.
Zależy Ci, aby Twój ogród pięknie i zdrowo się rozwijał? Kompleksowa pielęgnacja trawników w Krakowie to nasza specjalność. Nie zmagaj się samodzielnie z pracami na działce – powierz je nam, dla siebie pozostawiając przyjemność podziwiania efektów działań.