Prawidłowy montaż i rozłożenie trawy z rolki to tylko połowa sukcesu. Właściwa pielęgnacja jest kluczem, aby darń zachowała ładny i zdrowy wygląd. Jako firma ogrodnicza z okolic Krakowa mamy wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas niezliczonych, zrealizowanych projektów. Cechuje nas pełen profesjonalizm, spora wiedza, odpowiednie kwalifikacje oraz duże poczucie estetyki. Poniżej pragniemy przybliżyć garść informacji oraz kilka zasad, którymi należy się kierować, aby odpowiednio zadbać o swój trawnik (nie tylko ten z rolki, ale także tradycyjny i każdy inny).

Koszenie trawy z rolki – kosiarka elektryczna czy spalinowa?

Zanim przystąpimy do koszenia trawy, powinniśmy zatroszczyć się o właściwy do tego celu sprzęt. Musimy zdecydować się, czy wybierzemy jeden z modeli kosiarki zasilanej elektrycznie, czy spalinowo. Pierwszy rodzaj doskonale sprawdzi się na trawnikach o powierzchni do 500 m², natomiast drugi do 2000 m². Jeżeli potrzebujemy skosić jeszcze bardziej rozległy areał – warto zastanowić się nad zainwestowaniem w tzw. traktorek, czyli maszynę większego kalibru, do której można przymocować szereg akcesoriów, sprawiających, że ogrodnictwo będzie łatwiejsze, jak łańcuchy wspomagające przyczepność, czy doczepiany pług do odśnieżania.

Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj kosiarki się zdecydujemy, trzeba mieć na uwadze, że na wygodę koszenia trawy oraz skuteczność tego zabiegu wpływają przede wszystkim dobrze naostrzone elementy tnące. Stępione noże mogą powodować rozszarpywanie i wyrywanie źdźbeł, a nie ich przycinanie oraz uszkodzenia samej gleby.

 

koszenie trawnika

 

O czym pamiętać przy koszeniu trawnika?

Odpowiednia pielęgnacja zieleni, czyli ogólnie mówiąc ogrodnictwo, potrafi przysporzyć sporo kłopotów, szczególnie jeśli brakuje komuś wprawy i wiedzy w tej dziedzinie. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą w koszeniu trawy z rolki i nie tylko:

  • Trawnik skraca się w sezonie minimum raz w tygodniu, a w okresie intensywnego wzrostu, czyli na przełomie maja i czerwca co trzy/cztery dni. Intensywność przycinania zmniejszamy od września.
  • Należy pamiętać, że w okresie suszy koszenie nie jest wskazane, gdyż może doprowadzić do uszkodzenia delikatnego źdźbła, a także systemu korzeniowego. Nie warto tej czynności wykonywać również po obfitych opadach.
  • Zawsze najpierw sprawdzamy stan sprzętu, jakim dysponujemy. Noże nie powinny być zbyt tępe, ponieważ w innym przypadku będą wyrywać trawę, a nie ją skracać.
  • Skoszone pozostałości należy każdorazowo usuwać z trawnika, gdyż mogą utrudniać dostęp światła i tlenu do gleby.

Warto nadmienić, że na samą częstotliwość koszenia wpływa kilka czynników, takich jak:

  • pora roku i temperatura,
  • używanie nawozu,
  • nawodnienie,
  • gatunek trawy.

Dlatego oprócz wskazówek podanych wyżej, należy się także kierować własną intuicją i regularnie sprawdzać, jak szybko rośnie trawa – z pewnością dzięki obserwacji i praktyce uda się nabrać wprawy w ogrodnictwie i dojść do odpowiedniego harmonogramu przycinania na swojej działce.

Pierwsze i ostatnie koszenie trawy w sezonie – kiedy najlepiej?

Ważnym aspektem ogrodnictwa jest również częstotliwość przycinania. Pierwsze koszenie trawy z rolki przeprowadzamy, gdy system korzeniowy całkowicie zrośnie się z podłożem, a źdźbła osiągną wysokość ok. 8-10 cm. Wtedy skracamy je jedynie o ok. 1.5 – 2 cm, a przy każdym kolejnym koszeniu możemy już do 3.5 cm, pamiętając jednak, aby nigdy nie robić tego poniżej 1/3 wysokości.

Ostatnie przycinanie zwykle wykonuje się w połowie października, chyba że jest ciepła jesień i pogoda sprzyja wzrostowi trawy, którą zostawiamy na wysokości około 4 cm – wyższa może się załamywać i gnić pod śniegiem, a niższa z kolei narażona jest na przemarzanie korzeni.

Warto także zapamiętać, że w przypadku zaniedbania trawnika, jeśli trawa osiągnęła zbyt dużą wysokość, zdecydowanie należy unikać jej radykalnego skracania. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie skoszenie jej parokrotnie w odstępie 2-3 dni, każdorazowo usuwając niewielki fragment źdźbeł i stopniowo doprowadzając murawę do właściwej wysokości.

Na koniec pozostają jeszcze dwie istotne czynności, które trzeba wykonać po całym procesie – pierwszą jest precyzyjne wyczyszczenie kosiarki, zwracając szczególną uwagę na elementy tnące, a drugą odpowiednie zagospodarowanie ściętej trawy – warto zasilić nią kompostownik, czy wykorzystać jako nawóz!

Podsumowanie

Jak zatem widać koszenie trawy – zarówno tej z rolki, jak i każdej innej – jest procesem wymagającym fachowej wiedzy oraz wprawy, jednak stosując się do tych kilku wymienionych wyżej zasad z pewnością uda się osiągnąć wymarzony rezultat, jakim jest piękny i zdrowy ogród.

Jako profesjonalna firma z Krakowa zajmująca się ogrodnictwem już od dobrych kilku lat dostarczamy darń najwyższej jakości – wolną od chwastów – sprowadzaną z piaszczystych pól na Węgrzech. Zaufało nam już wielu zadowolonych Klientów! W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu, a z pewnością pomożemy i doradzimy w wyborze konkretnej trawy z rolki oraz w jej montażu!